Mají smysl CRM systémy zdarma?

Co je CRM systém? CRM zkratka znamená „Customer Relationship Management“, jde tedy o systém pro správu vztahů s klienty. Nejlepší CRM systémy představují komplexní řešení, které sice ušetří a zefektivní spoustu práce, nejsou ovšem nejlevnější. Existují však i systémy, které doslova nejlevnější jsou – zcela zdarma. Má CRM zdarma smysl, nebo se jedná o past ve formě skrytých nákladů.

Pokud žádný CRM systém vaše společnost nepoužívá, nejspíš si v první řadě položíte otázku, proč takový systém vůbec pořizovat. Zvlášť v případech, kdy firma funguje a dosahujete plánovaných příjmů. Důvodů je celá řada. Mezi nejpádnější argumenty, proč pořídit CRM systém, patří automatizace. Ta s sebou přináší benefity jako je vyšší efektivita práce, snížení chybovosti a úspora času, který můžete namísto rutinních úloh věnovat smysluplnějším činnostem.

 

Jaký CRM systém zvolit?

Pokud se pro nějaký CRM systém nakonec rozhodnete, budete jej nejspíše vybírat podle různých kritérií a faktorů. Mezi ty nejdůležitější patří funkčnost a cena. Ta se u CRM systémů odvíjí od úrovně a počtu funkcí. Než se tedy začnete zamýšlet nad cenou, zkuste si napřed sestavit seznam funkcionalit, které od CRM očekáváte a požadujete. Pokud se řadíte mezi drobné podnikatele či malé společnosti, možná vám postačí naprostý základ. Může jít o prosté řešení jako je sdílená e-mailová adresa na webmailu s několika složkami a s propojenými úkoly. V případě takto minimalistického řešení ovšem neočekávejte výrazné zvýšení efektivity práce nebo úsporu času.

→ Tip: Přečtěte si o CRM pro SMB a rostoucí společnosti.

Aby však pro vás měl CRM systém reálný přínos, měl by obsahovat tyto nejpodstatnější funkcionality. Otázkou nyní zůstává, zda všechny tyto funkce obsahuje nějaký CRM systém nabízený zdarma.

 

Není zdarma jako zdarma

V prvé řadě je zapotřebí poznamenat, že ne všechno, co se tváří jako „zdarma“, je poskytováno skutečně bezplatně. Mnoho CRM systémů poskytovaných zdarma – a nejen jich – používá platební model tzv. „freemium“. V praxi to znamená, že zdarma je obvykle jen naprostý základ systému a/nebo je systém omezený velmi nízkým počtem uživatelů, kontaktů či kapacitou úložiště. Takové řešení může být zdánlivě výhodné pro malé a začínající společnosti, ovšem pouze do doby, než dojde k růstu společnosti. V tom okamžiku musíte za systém začít platit a dost možná zjistíte, že nevyhovuje vašim potřebám nebo že potřebné náklady na upgrade systému nedávají ekonomický smysl. Pokud se v takové situaci rozhodnete přejít na kvalitní placený systém, musíte počítat s dalšími náklady a časem na migraci dat ze stávajícího systému.

I pokud zvolíte takové CRM zdarma, které freemium model nepoužívá, čekají vás další úskalí. Umožňuje takový systém zálohovat vaše data? A jsou vůbec data v takovém systému zabezpečená? Poskytují výrobci systému zákaznickou podporu?

I pokud odpovíte na výše uvedené otázky kladně, jen těžko můžete porovnávat placené CRM systémy s bezplatnými. V obecné rovině platí, že kromě CRM můžete používat bezplatný operační systém, bezplatný kancelářský software a spoustu dalšího, co je zdánlivě zdarma. Záměrně píšeme zdánlivě, protože jsou taková řešení vždy kompromisem. Kompromisem ohledně kvality, funkčnosti, kompatibility, bezpečnosti, spolehlivosti, rozšiřitelnosti – takto bychom mohli pokračovat, jde o dlouhý seznam. Je na zvážení, jak moc se takové kompromisy vyplatí a jestli z ně nakonec nezaplatíte víc, než byste investovali do kvalitního produktu „na první dobrou“.

Myslíme si, že takovým produktem je SugarCRM, který patří ke špičce CRM systémů. Ozvěte se nám, rádi vám během bezplatné konzultace vysvětlíme, jak pomůže SugarCRM právě vašemu podnikání.

Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci?
Napište nám! kontaktujeme vás obratem, a to nejpozději do 24 hodin.
Zjistěte jak pomůže SugarCRM vašemu podnikání
Partner pro Váš byznys
Světová špička mezi CRM
Možnost integrace
Máte zájem o vyzkoušení našich služeb nebo konzultaci?
Napište nám! kontaktujeme vás obratem, a to nejpozději do 24 hodin.
Vaše zpráva
Volbou "Odeslat" beru na vědomí zásady zpracování osobních údajů.
Vaše data jsou chráněna